Ludovic Orban life and biography

Ludovic Orban picture, image, poster

Ludovic Orban biography

Date of birth : 1963-05-25
Date of death : -
Birthplace : Brasov
Nationality : Romana
Category : Politics
Last modified : 2010-10-02
Credited as : politician, inginer,

0 votes so far

Educatie:
• Scoala Nationala de Studii Politice si Administrative - studii postuniversitare la Facultatea de Stiinte Politice (1993)
• Facultatea Tehnologia Constructiilor de Masini din cadrul Universitatii Brasov (1988)
• Liceul "Andrei Saguna", Brasov (1982)
Activitate profesionala:
* Ministrul Transporturilor (aprilie 2007 - prezent)
• viceprimar General al Municipiului Bucuresti (iulie 2004 – aprilie 2007)
• consultant, S.C. ECOMASTER S.A. (1 august 2001 - 1 decembre 2002)
• director de program, Fundatia "Copiii Speranta Lumii" din iunie 2001
• presedintele Consiliului de Administratie al Centrului National de Specializare in Comunicare si Relatii Publice, infiintat prin H.G. 949/2000 din noiembrie 2000
• secretar de Stat, Presedinte al Agentiei Nationale a Functionarilor Publici (martie 2000 - mai 2001)
• secretar de Stat, sef al Departamentului Informatiilor Publice al Guvernului (1999 - 2000)
• secretar General la Secretariatul de Stat pentru Persoanele cu Handicap (1998 - 1999)
• director Relatii Publice in cadrul Agentiei de Politici Energetice din Romania (1997 - 1998)
• consilier PNL - AT (devenit ulterior PL '93) (1992 - 1997)
• redactor la cotidianul "Viitorul Romanesc" (1991 - 1992)
• inginer tehnolog la "Tractorul Brasov" ( 1990 - 1991)
• inginer stagiar la „Izolatorul Targul Secuiesc” (1988 - 1990)
Activitate politica:
• Presedintele PNL Bucuresti din 15 noiembrie 2002
• Presedintele Comisiei de Administratie Publica a PNL din 15 noiembrie 2002
• Membru al Biroului permanent Central al PNL 15 feb. 2001 - 25 aug. 2002
• Membru in Consiliul National al PNL aprilie 1998
• Membru in Comitetul Director PL '93 (1993 - 1997)
• Ales consilier local Sector 1, Bucuresti (1996, demisionat)
• Consilier local sector 3 Bucuresti (1992 - 1996)
Experienta in Administratie :
• viceprimar General al Municipiului Bucuresti (iulie 2004 – aprilie 2007)
• presedintele Comisiei de Administratie Publica a PNL din 15 octombrie 2002
• presedintele Consiliului de Administratie al Centrului National de Specializare in Comunicare si Relatii Publice, infiintat prin H.G. 949/2000 din noiembrie 2000
• secretar de Stat, Presedinte al Agentiei Nationale a Functionarilor Publici martie 2000 - mai 2001
• secretar de Stat, sef al Departamentului Informatiilor Publice al Guvernului (1999 - 2000)
• secretar General la Secretariatul de Stat pentru Persoanele cu Handicap (1998 - 1999)
• director Relatii Publice in cadrul Agentiei de Politici Energetice din Romania (1997 - 1998)
• ales consilier local Sector 1, Bucuresti (demisionat) (1996)
• consilier local sector 3 Bucuresti (1992 - 1996)
• participant la 4 programe internationale:
o martie 2002 Germania (Gumersbach), program de training pentru lupta anticoruptie "Fighting against corruption", organizat de Fundatia Partidului Liber Democrat german
o ianuarie - februarie 2000 program de Specializare in Comunicare si Relatii Publice, realizat de Institutul Republican International din SUA
o octombrie 1994 Marea Britanie, "Cunoasterea Institutiilor Politice ale Marii Britanii"
o februarie - aprilie 1992 SUA, "Cunoasterea Sistemului politic si Electoral American", Program realizat de Agentia de Informatii a Statelor Unite (diploma Arkansas Traveler inmanata de catre Guvernatorul Statului Arkansas, domnul Bill Clinton)

Read more


 
Please read our privacy policy. Page generated in 0.098s