Sorin Frunzaverde life and biography

Sorin Frunzaverde picture, image, poster

Sorin Frunzaverde biography

Date of birth : 1960-04-26
Date of death : -
Birthplace : Bocșa, Romania
Nationality : Română
Category : Politics
Last modified : 2010-09-30
Credited as : Politician, președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin, ministru al apărării naționale (2006-2007)

0 votes so far

Sorin Frunzăverde (n. 26 aprilie 1960, orașul Bocșa, județul Caraș-Severin) este un om politic român, care a deținut în două rânduri funcția de ministru al apărării naționale (13 martie 2000 - 28 decembrie 2000 și 25 octombrie 2006 - 5 aprilie 2007). În prezent, el îndeplinește funcția de președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin.

Dupa absolvirea studiilor elementare la Bocsa si Resita si a Liceului de Matematica-Fizica din Resita (1975-1979), a urmat cursurile Facultatii de Metalurgie din cadrul Institutului Politehnic Bucuresti (1980-1985), obtinand diploma de inginer metalurgist.

Dupa absolvirea facultatii, a lucrat ca inginer la Combinatul Siderurgic Resita, indeplinind functiile de sef de atelier (1985-1988) si apoi de sef al Serviciului CTC-Laboratoare (1988-1991).

Intre anii 1991-1996 a fost presedinte si director general al Camerei de Comert si Industrie al jud. Caras-Severin, detinand de asemenea in perioada 1992-1996 functia de consilier judetean, secretar al Comisiei de Buget-Finante din Consiliul Judetean Caras-Severin.

In perioada 1996-1997, el a detinut functia de presedinte al Consiliului Judetean Caras-Severin.
Sorin Frunzaverde este presedinte al Organizatiei judetene Caras-Severin a Partidului Democrat, de la infiintare, iar din iunie 2001 si pana in prezent este vicepresedinte al Biroului Permanent National al Partidului Democrat.

In perioada 1997-2000, Sorin Frunzaverde a detinut o serie de functii ministeriale ca reprezentant al Partidului Democrat, dupa cum urmeaza:
ministrul apelor, padurilor si mediului inconjurator (5 decembrie 1997 - 11 februarie 1998) in Guvernul Victor Ciorbea, din care a demisionat odata cu retragerea ministrilor PD din guvern;
ministrul turismului (17 aprilie 1998 - 16 decembrie 1998) in Guvernul Radu Vasile. Conform Hotararii nr. 47 din 16 decembrie 1998 a Parlamentului Romaniei, Ministerul Turismului a fost desfiintat.

El si-a continuat apoi activitatea ca presedinte al Autoritatii Nationale pentru Turism, pana la numirea sa in fruntea Ministerului Apararii Nationale.
ministrul apararii nationale (13 martie 2000 - 28 decembrie 2000) in Guvernul Mugur Isarescu.

In anul 2000, Sorin Frunzaverde a obtinut titlul stiintific de Doctor in stiinte economice al Universitatii de Vest din Timisoara. De asemenea, in anul 2004 a devenit si Doctor in stiinte militare al Universitatii Nationale de Aparare din Bucuresti.

In urma alegerilor din noiembrie 2000, Sorin Frunzaverde a fost ales deputat de Caras-Severin pe listele Partidului Democrat (PD). In aceasta calitate, el a facut parte, in legislatura 2000-2004, ca secretar al Comisiei pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala din Camera Deputatilor si ca membru in Comisia speciala a Camerei Deputatilor si Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra Serviciului de Informatii Externe.

La data de 25 octombrie 2006 a fost numit in functia de ministru al apararii nationale in Guvernul Tariceanu. A fost inlocuit din aceasta functie la data de 5 aprilie 2007, odata cu restructurarea guvernului prin iesirea Partidului Democrat de la guvernare.

La alegerile europarlamentare din 25 noiembrie 2007, a fost ales ca deputat in Parlamentul European pentru mandatul 2007-2009, candidand pe listele Partidului Democrat pe pozitia 1.
Sorin Frunzaverde vorbeste fluent limba engleza, limba italiana si limba germana. Este casatorit si are un copil.

Read more


 
Please read our privacy policy. Page generated in 0.147s